Loading color scheme

Chraňte své boty před vlivem sychravého počasí

{phocagallery view=category|categoryid=1900|imageid=6277|float=left}V období čvachtajících, kaluží, všudypřítomného vlhka, lezavých mrazů a poletujícího sněhu se snažíte udržet své nohy v teple. Avšak právě obuv, která naše nohy chrání, potřebuje důslednou péči, abychom si v ní mohli nadále vesele vykračovat a také aby si udržela svůj vzhled.

 

Jako nové

Kožené, semišové ani textilní boty nejsou odolné proti vodě a vlhkosti. Často opakovaná rada o nutnosti impregnace stále platí, větru a dešti sice neporučíte, ale můžete poněkud omezit jejich působení na vaše boty. Ať už s nástupem chladnější fronty obouváte kozačky, které od loňské zimy ležely kdesi v krabici, nebo nové střevíce vytažené přímo z regálu, před prvním vykročením ze dveří je rozhodně naimpregnujte. „Vyberte si impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot, ideálně sáhněte po takové verzi, která o jeho povrch zároveň i pečuje. Ochranné prostředky ve spreji nabízí nejjednodušší způsob aplikace. Boty nastříkejte zhruba ze vzdálenosti 20 cm, nechte uschnout a poté nanesení zopakujte. Dvě vrstvy by měly stačit, pokud se však přípravek stále vsakuje a nestéká, třetí vrstvou nic nezkazíte,“ radí Veronika Sajdoková z CCC. A dodává: „Nemá smysl na přípravcích šetřit, stačí si uvědomit, že dobře ošetřená obuv nejen lépe vypadá a déle vydrží, také je odolnější nejen vůči vodě, ale i proti špíně a soli. Nesmíte totiž zapomínat na účinky agresivních posypových materiálů, které v zimě sice zlikvidují sníh na ulici, ale rovněž narušují strukturu materiálu obuvi, tvoří skvrny nebo způsobují nabobtnání. I z naimpregnované obuvi sůl po návratu domů raději hned otřete.“

Cestou necestou

Ačkoli svou obuv pravidelně ošetřujete, zejména v deštivém počasí byste ji měli často střídat a nenosit každý den tentýž model. Vlhké nebo dokonce mokré střevíce je potřeba nechat pořádně vyschnout a vyvětrat s vyjmutou vkládací stélkou. „Obuv nikdy nesušte násilím ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů, jinak materiál přesušíte a ten může popraskat. Nechte je uschnout volně, pomáhá i známý trik, kdy je vycpete novinami, které do sebe vodu rychle nasáknou, ale bota si zachová svůj tvar. Jestliže si natáhnete nedosušené, ještě vlhké polobotky a vyrazíte ven, koledujete si nejen o rýmu, ale také je zbytečně opotřebováváte, když tímto způsobem nadměrně namáháte stélky i podšívky,“ varuje Veronika Sajdoková z CCC. Boty by si zkrátka měly po celodenním chození zhruba 12 hodin „odpočinout“. Vždyť i po krátké procházce na sluníčku dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem potu. Možná si myslíte, že se vám nohy nepotí, ale pokud máte celý den obuté kozačky, pak už si o nezpocených končetinách žádné iluze nedělejte. Zápachu lze předejít antibakteriálním osvěžovačem do bot, který je k dostání ve formě sprejů nebo speciálních vložek do bot. Ať už jej však používáte nebo ne, boty vždy po návratu domů pěkně vyvětrejte.