České ženy mají rády smaragdy a safíry, rubíny teprve objevují
Platinový nebo zlatý prsten je půvabný sám o sobě, pokud je však osazený barevným přírodním kamenem, stává se jedinečnou ozdobou, která fascinuje svou krásou. Vzácných kamenů ve světových nalezištích ubývá, proto zájem o ně stále stoupá. Které u nás patří mezi ty nejžádanější?
„Když vybíráme kámen do šperku, sledujeme především jeho perfektní čistotu. Nesmí mít v sobě puklinky, kazy, aby byl dobře průsvitný. Dalším kritériem je, aby měl pěknou jasnou a sytou barvu. Také musí být perfektně vybroušený, protože jen tak se může krásně třpytit. Právě z těchto důvodů si často necháváme kameny přebrušovat místními brusiči, abychom si mohli být jisti nejvyšší kvalitou brusu,“ vysvětluje zlatník Marek Odstrčil, který se svou ženou Ester Engelovou vytváří originální šperky pod značkou Esterstyl.
Zásoby se ztenčují a zájem stoupá
Vzácné kameny přitahují čím dál více pozornost nejen svojí výjimečnou krásou, ale i puncem nedostupnosti. Jejich celosvětové zásoby jsou velmi omezené, protože nová naleziště se objevují jen zřídka, a ta původní se rychle vyprazdňují. Proto zájem o ně v posledních letech rapidně stoupá, a několikanásobně rostou i jejich ceny.
Shánění vzácných kamenů je tak čím dál větší dobrodružství, zvláště pokud si zákazník přeje něco zvláštního, co není běžně k dostání. „Například loni jsme takhle sháněli pro jednu klientku oválný smaragd z Kolumbie, v hodnotě 300 tisíc Kč. Vybírali jsme ho velmi dlouho – náš dodavatel byl tady u nás, viděl návrh šperku a pak se snažil takový kámen objevit… Nakonec našel přesně takový, jaký si zákaznice představovala, a výsledek – prsten osazený nádherným smaragdem byl opravdu dokonalý,“ vzpomíná Marek Odstrčil, který odhaduje nárůst zájmu zákazníků o drahé přírodní kameny za posledních 5 let asi o 60 %.
Safíry z Madagaskaru si zamilujete
A o které vzácné kameny je mezi českými zákazníky a hlavně zákaznicemi největší zájem?
„Jasně zelené smaragdy jsou u nás tradičně velmi žádané, stejně velký zájem je také o safíry, především o ty typicky modré, které mám i já sám asi nejraději. Ovšem do našich šperků často vybíráme z celé škály odstínů safírů, které můžou být například i lila nebo růžové. Do těch se zase zamilovala moje žena,“ směje se Marek Odstrčil a Ester Engelová svoji lásku ráda přiznává.
„Mám slabost pro nádherné safíry duhových barev, které se těží na Madagaskaru. Nabízejí totiž úžasné výtvarné možnosti při výrobě individuálních šperků na zakázku. Motivují mě k lehčímu, jednoduššímu, svěžímu a hravému designu,“ vysvětluje výtvarnice a vzpomíná, jak dlouho hledali s manželem právě vhodného dodavatele barevných safírů, protože potřebovali i drobné kameny v naprosto perfektním brusu do různých autorských šperků. „Nakonec jsme ho našli a se safíry od něj jsme velmi spokojeni. Kupuje je od místních domorodců na Madagaskaru, kteří je sami těží, a nechává si je perfektně vybrousit na Srí Lance. Safíry tak mají dokonalý brus, takže můžeme maximálně využít jejich optické vlastnosti,“ popisuje Ester Engelová s tím, že nejdražší kámen, který si kdy nechali přivézt, byl právě barevný safír ze Srí Lanky za 350 tisíc Kč, který pak zpracovávali do dámského platinového prstenu. Ovšem zatím největší výzvou, a také zakázkou, na níž manželé pracovali dlouhé 4 měsíce, byl motýl v hodnotě milionu korun, kterého dělali nedávno. Právě u něj prý bylo nejtěžším úkolem najít úplně stejně barevné odstíny modré pro obě jeho křídla…
Čas rubínů v Česku teprve přijde
Safíry se nejvíce těží na Srí Lance, na Madagaskaru a v Indii, některá nová naleziště jsou v Africe. Smaragdy pocházejí z Kolumbie a rubíny především z Afriky. Nejhezčí rubíny jsou však z Barmy. O rubínech, které jsou velmi oblíbené v zahraničí, se ale zlatníci z Esterstylu zatím příliš nezmiňovali. Je to tím, že právě tyto kameny výrazné červené barvy si zatím srdce českých zákazníků příliš nezískaly. „České ženy se nejspíš zatím trochu bojí výrazné červené barvy, která je pro ně moc vyzývavá, a asi nevědí, jak ji sladit s oblečením. Proto raději volí diamanty nebo umírněnou barvu českého granátu, která je temně červená v odstínu holubí krve. Ale myslíme si, že je to jen otázka času, kdy i české ženy krásu rubínů objeví a dostanou chuť nosit i šperky výraznějších barev,“ shodují se manželé zlatníci, kteří se společnému řemeslu věnují už téměř 30 let a říkají, že tahle práce je baví stejně jako na začátku.