Broušení perel je nová výzva, říkají čeští šperkaři
Vznik každé přírodní perly je zahalen rouškou tajemství, a proto nás asi tak přitahují. Perly jsou symbolem křehkosti a něžnosti a mají tu výhodu, že šperky jimi ozdobené působí přirozeně a elegantně, takže se dají nosit při jakékoli příležitosti. Novinkou posledních let jsou pak broušené perly.
Nejdokonalejší je Akoya
„Existuje nespočet druhů perel. Mezi nejvzácnější patří černé tahitské perly a bílé mořské Akoya. Právě tyto dva druhy společně se stříbrnými tahitskými a také smetanově bílými sladkovodními perlami patří podle našich zkušeností u českých zákazníků k nejoblíbenějším,“ říká Ester Engelová z pražského šperkařského ateliéru Esterstyl, která spolu se svým mužem Markem Odstrčilem už téměř 30 let navrhuje a tvoří šperky s přírodními kameny a perlami.
Nejžádanější perly Akoya pocházejí z Japonska. Bývají dokonale kulaté a bez kazů. Zajímavé je, že délka růstu perel se liší podle oblastí, kde vyrostly. Ovlivňuje ji totiž teplota moře – čím teplejší voda, tím rychlejší růst. Tahitské perly pak pocházejí z oblasti Francouzské Polynésie a jejich zabarvení způsobuje zvláštní druh ústřic s černými okraji.
Perly s fasetami
A do jakých šperků si Češi nejčastěji nechávají perly vsazovat? „Nejžádanější jsou náušnice s perlami a přívěsky a samozřejmě i prsteny, do nichž se používají například perly Mabe, které mají polokulovitý tvar (vznikají totiž usazením na vnitřní stěně ústřice). Posledním naším hitem jsou pak dlouhé článkové náušnice s perlami, které ženám velmi sluší, protože jejich tvar zjemní rysy a bílé perly obličej doslova rozzáří,“ dodává Ester Engelová, ale podotýká, že kromě bílých perel jsou velmi žádané i růžové, oranžové a nově i purpurové odstíny. Tyto perly pocházejí většinou z Vietnamu. Zlaté a růžové odstíny pak mívají australské a jihomořské perly.
Šperkař Marek Odstrčil zároveň připomíná nejnovější trend v opracovávání perel, a sice jejich broušení. „Technologie broušení pochází z Japonska a je známá asi deset let. Pro tento účel se hodí pouze perly se silnou vrstvou perleti, které se pomocí brusných kotoučků ručně brousí do plošek (facet), stejně jako drahé kameny. Dokonce se pak do nich dají vyrývat různé ornamenty či motivy. Broušení perel je pro nás nová zajímavá výzva.“
Šperky s perlami, které nabízí šperkařský ateliér Esterstyl:
Platinový prsten z bílého zlata s tahitskou perlou koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 61 000 Kč.
Přívěsek z bílého zlata s mořskou broušenou perlou koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 38 800 Kč.
Přívěsek z bílého zlata s tahitskou perlou a diamanty koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 38 600 Kč.
Náušnice z růžového zlata s broušenými perlami koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 19 830 Kč.
Náušnice z bílého zlata s bílými mořskými perlami a diamanty koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 58 400 Kč.
Jak perly vznikají
Je neuvěřitelné, že za vznikem nádherné přírodní perly může třeba malé zrnko písku. Když totiž vnikne do schránky mořské ústřice, nebo perlorodky, vyvolá její obrannou reakci. Ta spočívá v tom, že ústřice začne vylučovat perleťovou hmotu, kterou tvoří vrstvy uhličitanu vápenatého. Tato hmota se pak usazuje na zrnku písku a postupně ho obaluje. Tenhle proces může trvat dlouhé roky a výsledkem jsou perly všech velikostí a barev. Existují také moderní farmy, kde se do perlorodek vkládají perfektně kulatá tělíska, která potom perlorodka obalí svou perletí. To jsou pak dokonale kulaté perly japonské – Akoya.