Šperky, které máme rádi, si amatérské čištění rozhodně nezaslouží
Ať už si doma hýčkáme starodávný šperk po předcích, nebo se kocháme drahým moderním klenotem, jejich čištění bychom měli vždy raději svěřit do rukou odborníků. Amatérská „péče“ není nikdy dokonalá, a může šperk i poškodit. A jak bychom tedy měli postupovat, když se rozhodneme dát si odborně vyčistit hodnotný šperk, abychom měli jistotu, že se žádným způsobem nepoškodí nebo nedojde k záměně drahých kamenů za méně hodnotné?
„Pokud vlastníte vzácný šperk, měli byste mít i certifikát o pravosti kamenů, který můžete doložit, aby nedošlo k záměně kamenů. Pracoviště, kam se chystáte svůj šperk svěřit, byste měli vybírat nejlépe na základě doporučení. Důležité je vybrat takové klenotnictví, kde mají kvalitní mikroskop, abyste si mohli své kameny zkontrolovat pod velkým zvětšením,“ radí Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl a popisuje, jak takové čištění vzácného šperku vypadá v praxi.
Nejprve prohlídka, pak UZ lázeň
„Když přijde zákazník se šperkem, který si přeje vyčistit a vyleštit, nejprve klenot pečlivě prohlédneme, abychom podle puncovních značek zjistili, z jakého materiálu je vyrobený a jaké kameny jsou v něm usazené. Nejlepší je, pokud může klient doložit certifikát o pravosti kamenů. Pokud ho nemá, což bývá běžné hlavně u starých šperků a rodinných klenotů, podíváme se na šperk pod mikroskopem, který má 40násobné zvětšení,“ vysvětluje postup zlatník Marek Odstrčil. Pokud je šperk tmavý, začernalý (tzv. zoxidovaný), přeleští se ručně na leštičce. Následuje vyčištění klenotu v ultrazvukové lázni, které trvá přibližně 20 minut.
Opatrně s prsteny
A které šperky jsou nejvíce náchylné ke znečištění, a u jakých naopak údržba není tak náročná? „Obecně jsou nejchoulostivější prsteny s organickými kameny, jako je perla nebo korál. Pak také prsteny se složitějším designem, kde se drží nejvíce pevných nečistot, jako jsou třeba krémy nebo zbytky těsta. Také náušnice bývají často obalené aerosolem z laku na vlasy a musí se přeleštit ručně,“ vysvětluje Ester Engelová, podle níž se asi nejsnadněji udržují řetízky s přívěsky a náhrdelníky. Naopak perly prý potřebují větší péči, aby neztratily svůj lesk a třpyt. Nesvědčí jim ani čisticí prostředky, vodní páry, laky na vlasy nebo parfémy.
Domácí čištění má svá rizika
Ultrazvukové čističky na šperky se dají pořídit i domů, stejně tak různé čisticí prostředky na zlato a stříbro. Proč tedy chodit kvůli péči o šperky do klenotnictví? Odpověď zkušeného zlatníka Marka Odstrčila je jasná: „Čisticí prostředky na stříbro a zlato, které jsou běžně k dostání v drogeriích, pouze odstraní začernání šperku (oxidaci kovu), ale neobnoví se lesk kovu a třpyt kamenů. A co se týká domácích ultrazvukových čističek, kde se kameny čistí pro obnovu třpytu – zvláště u starých a starožitných šperků je zde vysoké riziko, že se při chvění v ultrazvukové lázni kameny uvolní od nečistot a vypadnou. Potom se musí zasadit zpět. A takovou práci je opravdu nutné svěřit odborníkům.“
Autorský šperk = dvouletý servis zdarma
A kolik takové klasické ošetření šperku stojí? „Prohlídka klenotu a konzultace ohledně šperků je u nás zdarma. Čištění, leštění a rhodium šperků (pozn. red.: Rhodium je známé svým vysokým leskem, proto se často používá jako povrchová úprava stříbra nebo bílého zlata) stojí od 350 Kč do 800 Kč za kus,“ říká Ester Engelová a přidává ještě jeden tip.
„Pokud právě uvažujete o zhotovení autorského šperku třeba partnerovi k životnímu jubileu, výročí, nebo dětem za maturitu… a necháte si vyrobit jedinečný klenot na míru ve šperkařském ateliéru Esterstyl, budete mít servis, čištění, leštění i pravidelnou prohlídku po dobu 2 let zcela zdarma.“