Loading color scheme

Jak poznat opravdu funkční funkční prádlo

{phocagallery view=category|categoryid=887|imageid=2601|float=left}Funkční prádlo se díky poslednímu vývoji v textilních materiálech stalo pro sportovce nutností. Stejně jako se ale rozvinuly kvalitní materiály funkčního prádla, jako je polypropylen (PoP) nebo merino, objevují se na trhu i levnější imitace z materiálů, které se funkčními často ani nazvat nedají. Tentokrát jsem se tedy s Pavlem Mlýnkem, zakladatelem české sportovní značky Mill, podívali na takzvanou první vrstvu a vysvětlil, které materiály vyhledávat, kterým se vyhýbat a jak poznat jednoduše kvalitní výrobek.

Funkční prádlo rozdělujeme do tří vrstev - prádlo, střední vrstva a ochranná vrstva. Nejpodceňovanější vrstvou je podle zkušeností zpravidla ta první, proto jsme se na ni se značkou Mill nyní zaměřili. „První vrstva má za úkol odvádět od těla vlhkost, tedy hlavně pot, a také pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Kvalitní funkční prádlo tedy v žádném případě nesmí studit, pokud je zpocené, nenasakuje vodu a udržuje tělesnou teplotu. Opravdu se dá říct, že v létě chladí a v zimě hřeje," uvádí do tématu Pavel Mlýnek, majitel Mill. Zimní a letní se od sebe často odděluje pouze odlišnou gramáží látky a délkou rukávů a nohavic.

První, podle čeho byste měli vybírat funkční prádlo první vrstvy, je bez diskuze materiál. Pokud se v něm objevuje bavlna, dejte od něj ruce pryč, ta nemá ve funkčním prádle co dělat. Pohlcuje tekutiny, mokrá neudrží teplotu a velmi rychle začne zapáchat. O něco lepší je to s polyesterem (PoE), který má rozhodně lepší schopnost odvádět tekutiny, problém jsou ale pachy. Tento materiál začne poměrně rychle zapáchat. Nejlepší vlastnosti z umělých materiálů má polypropylen (PoP). „Díky pevným vláknům je velmi odolný, téměř nepřijímá vodu – má desetkrát menší nasákavost než polyester - ale dobře ji odvádí. Je antibakteriální a ani po dlouhém nošení nezapáchá," vyjmenovává Pavel Mlýnek z Millu výhody polypropylenu. Bohužel je ale několikanásobně dražší než polyester, který zejména kvůli ceně používá většina výrobců, a který se má funkční vlastnosti mnohonásobně horší. Pokud dáváte přednost přírodním vláknům, pak je ideální vlna merino. Jde o extra jemnou vlnu, která na dotek vyvolává dojem hedvábí, jak jemná jsou její vlákna. Vodu sice částečně absorbuje, její výhodou je ale to, že hřeje i mokrá.

„Názvů prádla najdete hodně, ale důležité je nenechat se jimi ošálit a podívat se na složení. My nabízíme třeba i funkční prádlo z Climayarnu, což je materiál složený ze 40 % z polypropylenu a 60 % z Merino vlny a kombinuje tak přednosti obou vláken - hřeje a propouští, zároveň nezapáchá a je antibakteriální. Na trhu najdete ale i takové, u kterých je to nejlepší jen jejich odborně znějící název. Ve složení se pak objevují neznáme textilie nebo v nejhorším bavlna či akryl. Ty ani odborný název nezachrání," varuje Pavel Mlýnek.

Pokud máte materiálově vhodné prádlo, zbývá už jen vybrat vhodnou velikost a střih. První vrstva by měla vždy přiléhat přímo na tělo, aby mohla optimálně fungovat, tedy v zimě především hřát a odvádět vlhkost.

Pokud na tělo nedoléhá, dochází ve volných prostorách a záhybech k tepelným ztrátám a tkanina nemůže odvádět pot. Pro lepší komfort jsou pak ideální ploché švy, díky kterým si neotlačíte například lýtka v lyžácích nebo ramena pod batohem.

{phocagallery view=category|categoryid=887|limitstart=0|limitcount=0}