Zažeňte zimní depresi správným světlem
{phocagallery view=category|categoryid=1848|imageid=6060|float=left}Ráno do práce za tmy, večer z práce za tmy a mezitím pár světle šedých hodin, kdy se slunce často ani pořádně neukáže. To je smutná realita většiny podzimních a zimních měsíců. A vy marně přemýšlíte, proč vám najednou chybí nálada i energie cokoli dělat. Jak z toho ven? Dopřejte si dostatek světla.
Tak jako každý živý tvor, i my potřebujeme k životu světlo. Lépe řečeno dostatek světla. A to nejen k životu, ale především k dobré náladě a psychické pohodě. Ne nadarmo totiž naše babičky říkávaly, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Za pravdu jim nakonec dali i vědci, kteří pro tento jev mají jasné vysvětlení.
Za vším stojí látka serotonin, respektive její snížená produkce způsobená dlouhodobým nedostatkem denního světla. Serotonin je často označován jako hormon štěstí a ovlivňuje naše myšlení, kreativitu, výkonnost i soustředěnost. Když nám chybí, vede to ke skleslosti, snížené aktivitě, únavě a prostě takové té zimní “blbé náladě”.
Jenže právě světla se nám v podzimních a zimních měsících přirozeně příliš nedostává. Nezbývá nám tedy, než si k němu pomoci sami. Jaké máte možnosti?
1. Jděte ven
Zní to tak jednoduše, až se tomu nechce věřit. Ale je to tak. Pobyt venku žádné lampy ani léky nenahradí. I když je pod mrakem a zataženo, je venku světla dost na to, aby vám hodinová procházka zvedla náladu. Takže zkuste překonat tu počáteční nechuť, oblékněte si teplé boty, nasaďte rukavice a vyrazte ven. Pokud vám procházení “jen tak” nestačí, pojměte procházku jako cestu na nákup, ke kontejnerům nebo na návštěvu za kamarádkou.
2. Posviťte si na život
Snídáte při světle lampičky, hlavní světlo rozsvítíte jen na chvíli a večer si svítíte televizí? Tak to svému tělu s nedostatkem světla příliš nepomáháte. Vylezte z ulity a těch pár hodin strávených doma si projasněte, jak to jen jde. Rozsviťte si hned, jak se po probuzení rozkoukáte. Nekompromisně naplno. To samé zopakujte v koupelně i při snídani. A že se snažíte šetřit za elektřinu? To podle Tomáše Suchého, specialisty na energetiku z portálu Ušetřeno.cz jednoduše vyřeší úsporné LED žárovky. “Ty mají výrazně nižší spotřebu elektřiny než klasická vláknová žárovka. Náklady čistě na provoz takové žárovky jsou až o 90 % nižší, takže nám rozpočet nenabourá, i když si v zimě posvítíme o něco víc,” vysvětluje Suchý.
3. Sviťte si těmi správnými žárovkami
Není světlo jako světlo. Podzimní splín je způsoben nedostatkem denního světla, proto ho vyřeší jen světlo, které se tomu dennímu podobá nejvíce. To vám poskytnou tzv. plnospektrální žárovky, které využívají plného barevného spektra. My o tom sice vědomě nevíme, ale naše tělo na každou složku barevného spektra nějak reaguje. Například modrá složka světla má pozitivní vliv na únavu, červená zase v přílišné míře způsobuje stres.
“Plnospektrální žárovky se dají normálně pořídit v obchodech, i když cena je samozřejmě vyšší než u těch běžných,” vysvětluje Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz. A jak takovu žárovku poznat? Podle Suchého stačí sledovat hodnoty CRI (někdy označované jako Ra) a teplotu světla uvedenou v Kelvinech (K). První údaj vyjadřuje v procentech podobnost slunečnímu světlu a měl by být vyšší než 91. “Pokud hodnota uvedena není, dá se předpokládat, že je nižší, protože vyšší hodnotu CRI výrobci sami rádi uvedou,” dodává Suchý. Druhý údaj by pak měl mít hodnotu mezi 5 až 6 500 Kelviny.
4. Pořiďte si domů slunce
Pokud máte pocit, že vám nic z výše uvedených rad nepomůže, zbývá vám ještě možnost pořídit si speciální lampu, která napodobuje sluneční svit. Tzv. simulátory slunce jsou přímo určené pro světelnou terapii, která se doporučuje nejen při podzimní depce, ale i při řadě nemocí a poruch. Běžnou funkcí bývá stmívatelnost, takže lampy dokáží nasimulovat například východ slunce, aby se vám ráno lépe vstávalo. Pořídíte je na internetu a ve specializovaných obchodech, kde vám i poradí se všemi funkcemi.
Pozor! Když se z nenálady stane diagnóza, je čas na doktora
U většiny lidí tmavé zimní dny přinesou jen únavu, nepohodu a ztrátu energie. U některých lidí se ale negativní reakce na nedostatek světla projevuje v extrémní formě a má i svou diagnózu - sezónní afektivní porucha, zkráceně SAD (z anglického Seasonal Affective Disorder). Jedná se o skutečné deprese, které se periodicky vracejí v určitém ročním období. I v tomto případě se k léčbě používá světlo, ale tady už je potřeba řešit vše také s lékařem.