Loading color scheme

Život bez brýlí?

ocni-cocky-150 Pro někoho samozřejmost, pro někoho luxus. Řeč je o životě bez brýlí. U části populace se objeví problémy s viděním již v raném dětství, nebo mládí. V takovém případě jde nejčastěji o krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Běžně jsou tyto vady korigovány brýlemi, kontaktními čočkami a od 90. let minulého století i laserovými refrakčními zákroky. Ty jsou již pro současnou generaci něčím samozřejmým, a proto mnohdy zájemce o laserovou operaci překvapí, že právě oni nejsou vhodným adeptem na provedení zákroku.

 

Jak je to možné? Pomineme-li patologické stavy oka, jako pozánětlivé stavy nebo degenerativní změny rohovky, bývá nejčastějším vylučovacím kritériem nepoměr mezi dioptrickou vadou oka a tloušťkou rohovky. Operační laserový zákrok totiž redukuje tloušťku rohovky v jejím centru a v tomto případě platí přímá úměra - čím více dioptrií, tím více tkáně se odstraní. Ne vždy lze proto zákrok bezpečně provést. Co dál? Řešením bylo odstranit maximální možný počet dioptrií a zbytek ponechat, dále nosit brýle nebo kontaktní čočky.


Dalším řešením byly tzv. fakické nitrooční čočky. Myšlenka jednoduchá a tudíž geniální. V oku pacienta je ponechána jeho vlastní – původní čočka a do optického systému je přidána čočka nová – umělá. Velmi zjednodušeně si můžeme tuto situaci představit tak, jako bychom kontaktní čočku vložili pacientovi dovnitř oka, kde zůstává trvale, bez nutnosti další péče. Původní implantáty byly vyrobeny z rigidních materiálů, a jak se ukázalo, jejich tolerance v oku nebyla optimální. Docházelo k dráždění různých struktur oka a vzniku komplikací.
Doba naštěstí pokročila, přinesla nové materiály a nové designy. Nejnovějším implantátem na trhu je čočka Cachet od firmy Alcon. Byla vyvíjena neuvěřitelných 10 let, ale výsledek stojí za to. Implantát je vyroben ze speciálního tzv. biokompatibilního materiálu, známého v oftalmologii od 80. let, tvárného, ale zároveň s dobrou dlouhodobou tvarovou pamětí. Samotný tvar byl systematicky vylepšován s ohledem na minimální traumatizaci očních struktur.

Čočka je trvale uložena v tak zvané přední komoře oka, kde nahrazuje brýle a kontaktní čočky. „Výsledky s tímto implantátem nás příjemně překvapily, zejména pokud se týče přesnosti pooperační refrakce a stability implantátu v oku. Operace je velmi šetrná a zcela bezbolestná, trvá asi 5 minut. A především, na trhu je alternativním řešením pro pacienty nevhodné k excimer laserové korekci," dodává MUDr. Petr Novák z Refrakčního centra Praha. Čočka vydrží v oku celý život a nevyžaduje ze strany pacienta žádnou péči a pozornost.