Vadí vám brýle na čtení a máte astigmatismus?
{phocagallery view=category|categoryid=178|imageid=537|float=left}Kdo by si nepřál vidět dobře bez brýlí i v pokročilejším věku? Nejde jen o to, že obrýlený lyžař či plavec to nemá jednoduché. Život by byl snadnější, kdybychom nemuseli spoléhat na brýle nejen při sportu, ale také při řízení auta, v kině, v divadle, při sledování televize nebo třeba při čtení...
Jenomže s věkem nad 45 let bývá spojena vada označovaná jako presbyopie – vetchozrakost. Co to znamená? Po překročení této pomyslné čáry se většině lidí zhoršuje vidění do blízka. Krátkozraký člověk většinou na čtení brýle, které běžně používá do dálky, odkládá. Pak, v závislosti na výši dioptrické vady, umístí text blízko k obličeji a čte. Konečně přece jen může svůj handicap pozitivně využít. Složitější to však mají lidé postižení dalekozrakostí. Aby mohli číst, dávají si text dál a dál od oka, až jim nestačí délka paží a nakonec jim stejně nezbude než pořídit si zvlášť brýle na čtení nebo brýle multifokální. Brýle na blízko si obvykle musí pořídit i ti, kteří dosud šťastně žili bez brýlí. Anebo existuje i jiná možnost?
„Řešením zatím byla a je implantace nitroočního multifokálního implantátu. Ten je schopen lámat paprsky z různých ohniskových vzdáleností a zajistit tak schopnost vidět do dálky, na počítač i na čtení novin a knih. Tento nástroj pohodlí ale není vhodný pro každého," říká MUDr. Petr Novák z Refrakčního centra Praha a dodává, že vzhledem k poklesu kontrastní citlivosti za zhoršených světelných podmínek a vzhledem k vedlejším světelným fenomenům při oslnění, například světly automobilu, nebyla tato nitrooční čočka dosud vhodná pro profesionální řidiče.
Dalším problémem byla implantace do očí s astigmatismem. Nepravidelnost zakřivení rohovky totiž vede k dalšímu možnému poklesu zrakových funkcí. Proto ještě nedávno byl zásadním limitem implantace astigmatismus nad 1,5 dioptrie. Tak jak jsou bořeny pomyslné technické hranice i v jiných oborech, i zde došlo ke změnám. Na trhu se objevil nový typ implantátu: torická multifokální nitrooční čočka.
„Multifokální nitrooční čočka zajišťuje kompenzaci presbyopie (vetchozrakosti) a torickou čočkou kompenzujeme astigmatismus," vysvětluje MUDr. Novák. „Spojením obou vznikl unikátní implantát řešící obě vady. Implantát má odlišné optické vlastnosti ve dvou na sebe kolmých osách. Implantaci předchází sofistikovaný výpočet parametrů čočky. Tu je potřeba s dokonalou přesností fixovat v oku, aby nedošlo k nežádoucí rotaci. Proto vývoj trval poměrně dlouhou dobu a stále se zdokonaloval tvar čočky."
Dnes je však taková čočka běžně dostupná i u nás. Konkrétně jde o model Acrysof Restor Toric. A že funguje dobře, může dosvědčit spousta spokojených pacientů. Zatím je tento implantát včetně operačního zákroku plně hrazen pacientem, v budoucnu, v rámci zvažované možnosti doplatku za nadstandard, bude dostupný i pro pacienty s šedým zákalem – kataraktou.