Osobní jídelníček – první krok ke zdravému hubnutí
{phocagallery view=category|categoryid=271|imageid=880|float=left}Zdravý a vyvážený jídelníček je bezpochyby, spolu s vhodnou pohybovou aktivitou, základní podmínkou úspěšného hubnutí s trvalým efektem. Jenže snad každý, kdo se někdy pokusil změnit své stravování podle univerzálních doporučení nabízených médii nebo „zaručených" rad od kolegů či kamarádů, zjistil, že zkrátka nefungují. Nekonečné počítání kalorií, stres z hladu a po pár týdnech rychlý návrat těžce ztracených kil... „Lidé se často úplně zbytečně trápí marnými pokusy. Přitom mnohdy stačí jen drobné úpravy jejich jídelníčku, každodenních návyků tak, aby hubnutí bylo jednoduché, přirozené a trvalé," potvrzuje dlouholetá výživová poradkyně Monika Divišová. Jedinou spolehlivou a efektivní cestou k optimální hmotnosti či tělesným proporcím je zapomenout na obecné návody a spolehnout se na individuální poradenství.
Pokud z časových, finančních či jakýchkoliv jiných důvodů zatím návštěvu odborníka odkládáte, určitě se vyplatí učinit alespoň první krok ke zdravému hubnutí – objednat si osobní jídelníček po internetu. Na základě podrobného on-line dotazníku (celkem cca 60 otázek) a telefonické konzultace jej připravují například nutriční poradci z týmu Moniky Divišové v renomovaném centru Wellnessia. Na míru ušitý osobní jídelníček v rozsahu cca 5-6 stran obsahuje analýzu a zhodnocení dosavadního stravování klienta, plán a seznam pravidel vedoucích k dosažení požadovaného cíle (redukce váhy, nabírání svalové hmoty, úprava zažívání, podpora zdravotního stavu, celková kondice atp.) a jeho dlouhodobému udržení. Přehled, co je třeba vynechat – které skupiny, typy potravin a způsoby úpravy nejsou pro klienta vhodné a proč. A naopak, co do jídelníčku zařadit a jak často. Nechybí ani seznam vhodných potravinových doplňků a konkrétní příklady jídel včetně několika tipů a inspirací na zdravé snídaně, svačiny, obědy i večeře.
S osobním jídelníčkem se zaručeně vyhnete častým chybám provázejícím snahu o redukci váhy. Tou největší je omezení množství jídla ve snaze snížit příjem kalorií, což však zároveň snižuje přísun živin, které tělo nutně potřebuje. „Nedostatek jídla, hladovění, vynechávání večeří a podobně náš organismus vnímá jako ohrožení a přirozeně se brání. Když pociťuje úbytek živin, začne si ukládat zásoby, zpomalí se metabolismus a očekávaná redukce váhy samozřejmě nepřichází. Naopak, když pak s radikální dietou skončíme, díky lenivému metabolismu rychle přibereme. Zásadní je proto při hubnutí zajistit dostatek živin, aby tělo mohlo tuky dobrovolně pouštět. K tomu je zapotřebí promyšlený, vyvážený jídelníček se stravou bohatou na zeleninu, ovoce, čerstvé a kvalitní potraviny," dodává Monika Divišová.