Loading color scheme

Vodní sloupec a paropropustnost - dva údaje rozhodnou o tom, zda budete při sportu v suchu

{phocagallery view=category|categoryid=1009|imageid=2936|float=left}Kupujete si bundu do přírody, na túry a na sport a křičí na vás ze štítků hromady nesrozumitelných čísel a údajů? Cože je za nesmysl vodní sloupec 20 000 mm? Myslíte si, že těžko nad sebou budete mít 20 metrů vody? A jak poznat nepromokavou a přitom prodyšnou bundu, která umí odvádět pot? O tom jsme se radili s Pavlem Mlýnkem, zakladatelem české značky Mill, která sportovní bundy šije kompletně v České republice.

Vodní sloupec se obvykle udává v milimetrech a pro představu se opravdu měří tak, že na testovanou tkaninu v jednom místě působí tlak vody, jakoby se nad ní plnila nádoba, ve které se zvyšuje hladina. Hodnota vodního sloupce se pak určí podle toho, jak vysoko je hladina, když tkaninou projdou první kapky vody. A k čemu je dobré, že bunda udrží vodní sloupec o výšce 20 metrů?

Samozřejmě tento parametr nevyužijete plně, pokud běžně prší a vy jen jdete. Sport ale není jen chůze, ale je to třeba i sezení ve sněhu nebo nošení zátěže. Například pokud klečíte v mokré trávě, působí na tkaninu kolen tlak přepočitatelný přibližně na 12 000 mm vodního sloupce a popruhy batohu podle jeho váhy vytváří tlak až 20 000 mm a tady tedy využijete parametry bundy plně. „Při výběru sportovní bundy ať už pro zimní sporty nebo pro turistiku byste měli vybírat především podle toho, k čemu ji budete používat. My máme v Millu všechny bundy z Gelanotsu XP, jehož vodní sloupec je 20 000 mm a myslím, že je to ideální univerzální hodnota pro sportovní aktivity všeho druhu a udrží vás v suchu za jakýchkoliv atmosferických podmínek. Obecně je naprosté minimum pro venkovní aktivity alespoň 12 až 15 metrů vodního sloupce." vysvětluje Pavel Mlýnek z Millu.

Druhým parametrem je prodyšnost neboli paropropusnost, většinou vyjadřovaná v gramech vodní páry na metr čtvereční. Ta udává, kolik gramů vodní páry projde metrem čtverečním za 24 hodin. „Samozřejmě, že každý se potí trochu jinak, ale nejnižší hranice pro velmi pasivní sporty se uvádí 10 000 g H2O/m2/24hod. Tolik se průměrně potíme při trošku rychlejší chůzi. Chceme-li třeba lyžovat, je nezbytné alespoň 15 000 g H2O/m2/24hod, u běhu byste neměli volit bundu pod 20 000 H2O/m2/24hod. To vše samozřejmě v kombinaci s funkčním spodním prádlem, nikoliv s bavlněným tričkem, které samo nasaje vlhkost a pak ji nemůže bunda propustit ven," dodává doporučené hodnoty Pavel Mlýnek.

Česká značka Mill šije své oblečení výhradně v Česku z Gelanotsu XP, japonské neporézní membrány, která má parametry ideální pro naprostou většinu aktivit 20 000 mm H2O // 20 000g/m2 x 24 hod. Pro extrémně náročné sportovce pak používá ve své nejvyšší řadě Gelanots XP 3L (třívrstvý laminát) s parametry dokonce 27 000 mm H2O // 20 000g/m2 x 24 hod.

{phocagallery view=category|categoryid=1009|limitstart=0|limitcount=0}