Aktuální studie: Muži, kteří posílají fotky svého penisu, bývají narcisové. Polovina žen tyto obrázky vnímá jako nechutné
Více než polovina mladších žen již v současnosti obdržela fotografie mužských genitálií. Zatímco muži si myslí, že jde o zcela normální způsob, jak vyjádřit svůj sexuální zájem, ženy podobné obrázky označují za nechutné. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu společnosti YouGov. Ten poukázal také na to, že muži, kteří tyto fotografie ženám posílají, bývají více narcističtí a sexističtí.
Podle nejnovějšího průzkumu britské analytické společnosti YouGov celých 53 procent žen z generace mileniálů obdrželo alespoň jednou v životě fotografii pánského přirození. Pro 49 procent z nich je takové chování mužů nechutné, pro 48 procent hloupé, a pro 24 procent smutné. Třetina mužů naopak předpokládá, že dámy takovýto obrázek popíšou jako sexy. To ale platí jen pro 17 procent mileniálek. Na otázku, proč muži posílají ženám fotografie svého přirození, se rozhodla přinést odpověď nová studie kanadských výzkumníků z Kwantlen Polytechnic University a tamní O.R.G.A.S.M Research Lab. „Muži očekávají, že jejich akce vyvolá reakci příjemkyně v podobě zaslání vlastní nahé fotografie, případně, že ženu sexuálně nabudí, což bude vést k sexu,“ popsal výsledky studie Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou. Průzkumu se zúčastnilo 1087 heterosexuálních mužů a výsledky rovněž ukázaly, že muži, kteří fotografie svého přirození posílají, bývají narcističtí a sexističtí než muži, kteří tak nekonají.
Nečekaně poslaná erotická fotka není to samé jako sexting
Autoři průzkumu také poukazují na to, že tento typ fotky obvykle muži posílají spontánně, aniž by o to předem byli požádáni a také zničehonic, bez upozornění. V takových případech se ovšem jejich chování blíží sexuálnímu obtěžování. „Pošle-li muž ženě obrázek svého přirození na základě její žádosti nebo souhlasu se zasláním, jde o běžné sexuální chování. Erotické fotografie jsou ostatně velmi často součástí takzvaného sextingu. Ten je vnímán pozitivně, muži i ženy si jej spojují s posilováním sexuálního sebevědomí či prohlubováním milostného vztahu. Zcela neočekávaně zaslaný obrázek penisu, obzvláště od muže, s nímž ženu nepojí delší partnerský vztah, však bývá většinou vnímán negativně jako forma exhibicionismu nebo sexuálního obtěžování,“ vysvětlil Adam Durčák.
Právě poslední zmíněné si však muži pravděpodobně příliš neuvědomují. Vzhledem k tomu, jak běžné zasílání těchto fotografií je, se lze domnívat, že je většina pánů považuje za zcela přijatelnou formu flirtování. „Když muži chtějí vyjádřit svůj sexuální zájem o ženu, řada z nich zkrátka považuje za jednodušší zaslat vyvolené dámě erotickou fotografii než se ji pokusit zaujmout jiným, vhodným, způsobem. A to například s ní navázat a udržovat oční kontakt, usmívat se, chovat se galantně,“ uzavírá Adam Durčák.