Aby se vám doma lépe pracovalo i odpočívalo: užitečné nástroje od papelote vás nenechají na holičkách

Čas u obrazovek teď rapidně roste, návrat k papíru je důležitější než kdy jindy
„Uvědomte si, že v kanceláři jste nikdy netrávili celých osm hodin u obrazovky. Meetingy, porady, smalltalky, telefonáty, to všechno vás od počítače vytrhávalo. Při home office vás přesně tyto aktivity k obrazovkám naopak přikovávají. Zkuste proto situaci vyvážit a co se dá, přesuňte na papír. Nápady tak budou proudit mnohem lépe a pro oči i mozek to bude vítaná změna,” doporučuje Kateřina Šachová. Co se tedy dá přesunout na papír?
Plánování
K tomu dlouhodobému slouží diáře a nebo kreativní plánovací nástroj Planoo. Jeho základem jsou desky z veganské kůže, které v sobě mají aršík s desaterem kreativity od papelote a desaterem produktivity od lektora time managementu Daniela Gamrota. „Cílem Planoo je kreativitu s produktivitou propojit. Je to plánovací systém o několika komponentech zaměřených na produktivitu, který si lidé kreativně sestaví sami podle svého vkusu i potřeb,” vysvětluje Kateřina Šachová. K dostání jsou plánovače, bloky, barevné rozřazovače, kapsa, aršík lepících štítků i roční přehled. Planoo je ve formátu A5 a dá se kombinovat i s gumičkou na tužky.
Týdenní plánovač lze v papelote zakoupit i samostatně. Jeho výhody popisuje Kateřina Šachová následovně: „Představu o tom, co musíme udělat, máme většinou v delším, týdenním, horizontu. Všechny úkoly si můžeme vypsat do spodní, tečkované části bloku. Potom je rozřadíme do jednotlivých dnů, a v plánovači si tak vytvoříme samostatné denní ToDo listy. Plánovač skvěle funguje pro komplexnější úkoly, které nám umožňuje rozdělit na menší celky a ty pak snáz plnit.” Trhací blok od papelote však můžete na plánování používat v podstatě jakkoli. Je ideálním společníkem do práce v kanceláři i doma. Nejlepší úkoly jsou ty, které už si můžete odškrtnout!
Poznámky
Něco na poznámky, třeba obyčejný trhací blok, je potřeba mít po ruce neustále. „Nápady, co s nastalou situací dělat, mají teď cenu zlata, tak si je hlavně poznamenejte,” radí Kateřina Šachová. Poznámky rukou si pište i během telefonátů. Domluva se může během jediného hovoru několikrát změnit, tak ať na nic nezapomenete. A na konci hovoru své poznámky shrňte a potvrďte si, co platí. U delších hovorů si také předem poznamenejte seznam témat, která potřebujete probrat. Když je možnost komunikace omezená, je důležité, aby se na nic nezapomnělo.
Čas na sebe využijte ohleduplně sami k sobě
Během celého dne však u obrazovek kvůli home office nejspíš strávíte i tak více času než obvykle. Proto je důležité zvážit, jak volné chvíle trávit. „Celovečerní koukání na seriály nebo pročítání online zpravodajství nejsou tou nejšťastnější volbou, od obrazovek si tak ani na moment neodpočinete. Zkuste se raději inspirovat všudypřítomným zklidněním a využijte čas na sebereflexi. Psaní deníku je důležitou aktivitou na cestě k poznání sebe sama. A teď je ta správná doba se k němu vrátit,” doporučuje Kateřina Šachová.
Deník může mít různé formy:
- klasický osobní, kdy zaznamenáváte vše, co je pro důležité,
- deník nápadů a inspirace,
- deník vděčnosti – zkuste si každý den napsat alespoň 3 věci za které jste rádi
- a nebo deník pokroků u konkrétní aktivity. Třeba cvičení otužování, které se dá dělat i v izolaci a navíc posiluje imunitu.
„Deník můžete pojmout i jako kreativní cvičení a psát ho jako poselství pro budoucí generace,” vybízí Kateřina Šachová. Představte si, že by vám do rukou padly zápisky vaší praprababičky z doby španělské chřipky?
Výrobky z českého papírnictví papelote chytře vyvažují digitální nástroje v osobním i v pracovním životě a dokazují, že papír stále hraje důležitou roli.