Kulinářské cestování: vůně různých koutů světa i u vás doma
Zkuste si pustit trošku světa do své kuchyně. Vyzkoušejte recepty z různých krajin a přesuňte se za jediný den z Mexika až do Austrálie. Nemusíte se bát, nebudete potřebovat žádné speciální ingredience, postačí vám lokální potraviny. Pozor si však dejte na jejich kvalitu, ta totiž tvoří základ každého kulinářského úspěchu.
Ať už se rozhodnete pro mexické Chilli con carne nebo třeba australský dort Pavlova, dbejte na výběr ingrediencí, ze kterých pokrm připravujete. Například oblíbené španělské tapas stojí výhradně na hodnotných ovčích i kozích sýrech, výběrovém masu a lahodných uzeninách. Mějte proto na paměti, že si tato cizokrajná jídla pro svou autentickou chuť zaslouží výběr opravdu kvalitních surovin. Ty najdete na bio farmách i faremních e-shopech, které biopotraviny nabízejí pomocí tzv. bedýnkových systémů, či ve vašem oblíbeném obchodě. Vždy ale dbejte na to, aby potraviny byly označeny logem biolistu a biozebry. Právě tato loga značí produkty ekologického zemědělství, které vám zaručují tu nejlepší kvalitu. Navíc svým nákupem podpoříte způsob hospodaření šetrný k přírodě, půdě, vodě, krajině i zvířatům a můžete mít dobrý pocit, že si dáváte nejen skvělou specialitu, ale že svým výběrem také podporujete udržitelný způsob produkce potravin.
Kam se vydat pro suroviny?
Ať už základ vašeho kulinářského díla tvoří zelenina, mléčné výrobky, vejce anebo maso, ve všech případech vám hodnotné biopotraviny zaručí produkce z ekologického zemědělství. Stejně to vnímá také známý kuchař Hugo Hromas: „Pokud si chci připravit opravdu slušné jídlo, objednávám si maso s dostatečným předstihem u ekologických zemědělců. Získám tak jistotu, že dostanu přesně tu partii nebo řez, který potřebuji, dostatečně vyzrálý a ve velmi slušné kvalitě.“ Nejen bio maso, ale také mléčné výrobky a nejrůznější sezónní plodiny seženete na bio farmách.
Oblíbené mexické chilli con carne s hořkou čokoládou
Ingredience na omáčku:
- 500 g mletého hovězího masa v bio kvalitě
- 1 ks bio cibule
- 1 ks bio mrkve
- 2 stroužky bio česneku
- 600 g bio uvařených a loupaných rajčat
- 4 lžíce bio rajčatového protlaku
- 200 ml vývaru v bio kvalitě
- 1 plechovka červených fazolí
- 1 kostička bio čokolády
- 1 chilli paprička
- 3 lžíce bio rostlinného oleje
- 2 čajové lžičky bio třtinového cukru
- 1 lžička pepře a římského kmínu v biokvalitě
- sůl a pepř podle chuti
Česnek, chilli i cibuli najemno nakrájejte. Dále očistěte a nastrouhejte mrkev. Na oleji si nejprve orestujte cibuli a mrkev, posléze přidejte česnek, pepř a kmín. Po chvíli do směsi vložte rajčatový protlak, který důkladně promíchejte s kořením a zeleninou. Následuje maso, osolené a opepřené, které pomocí vařečky od sebe mírně oddělte. Nechejte maso zatáhnout. Poté přidejte rajčata, chilli a případně vývar. Dochuťte a vařte asi jednu hodinu. Zhruba deset minut před koncem přidejte fazole, čokoládu a cukr. Na závěr zakápněte citrónovou šťávou. Podávejte s rýží nebo s čerstvým pečivem.
Australský dort Pavlova
Vyzkoušejte původní recept na oblíbený dort pocházející od protinožců, jehož základ tvoří korpus z vyšlehaných bílků a zdobí ho lahodné sezonní ovoce. Tato pochoutka byla pojmenována podle ruské baleríny Anny Pavlovové.
Ingredience na korpus:
- 4 ks bio vajec
- 250 g bio třtinového cukru
- lžíce bio vinného octa
- lžíce bio kukuřičného škrobu
- podle chuti vanilkový extrakt
Ingredience na ozdobu:
- hrst sezónního ovoce v bio kvalitě, doporučujeme jahody
- 1ks bio citrónu
- 250 ml bio smetany
- 20 g bio cukru
Vejce pokojové teploty rozklepněte a oddělte bílky od žloutků. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh tak, aby se dal tvarovat a pomalu přisypejte polovinu cukru. Mixujte do té doby, než se úplně zapracuje a posléze přidejte zbylý cukr a směs dále šlehejte. Cukr musí být úplně rozpuštěný. Poté přidejte další ingredience – ocet, škrob i vanilkový extrakt a mixujte. Jakmile je směs dobře propojená a hladká, připravte si pečící papír, na který si tužkou předkreslete velký kruh. Nezapomeňte posléze papír otočit, aby vám tužka nezabarvila dort. Směs přidejte na plech a rozetřete do tvaru kruhu tak, aby byly okraje vyvýšené. Můžete vyzkoušet také jiné kreativní zdobení. Dort následně pečete asi hodinu při 140 °C. Posléze ho nechejte vychladnout v troubě, nemanipulujte s ním. Mohlo by se totiž stát, že se vám rozpadne.
Nyní si připravte polevu. Smetanu nechejte vychladnout v lednici a poté přelijte do mixéru a pomalu šlehejte. Asi po jedné minutě přidejte kapku citronové šťávy a také cukr. Mixujte do tuha. Takto připravenou polevou ozdobte dort a přidejte ovoce.