Loading color scheme

Gynekolog: Početí dítěte jako novoroční předsevzetí je zátěž na psychiku, nejvíce trpí úzkostliví lidé nad 30 let

{phocagallery view=category|categoryid=1906|imageid=6289|float=left}Početí potomka má své místo mezi tradičními novoročními předsevzetími. Stres ze splnění úkolu však často vede k neúspěchu. Problém s početím totiž u nás řeší stále více párů. Podle statistik se s neplodností potýká až 20 % partnerů, u jiných početí znamená velkou psychickou zátěž a obvykle trvá delší dobu, než se konečně podaří. Jak tedy zvýšit šance na otěhotnění? To ve svém komentáři přibližuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Za problémy s plánovaným početím stojí psychická zátěž

Zda cílené plánování těhotenství ovlivňuje psychiku a zda způsobuje problémy s otěhotněním, je velmi individuální záležitost. Lze však s určitostí tvrdit, že psychika je faktorem, který se významně podílí na téměř všech případech problémů s početím. Samozřejmě mohou existovat i jiné objektivní příčiny, které jsou následovány pochybnostmi, zda se početí podaří. Zvláště pokud hned první pokus o otěhotnění nepřinese úspěch a proces početí trvá déle, význam psychiky jako spolupůsobícího faktoru se zesiluje.

Pro někoho může být plánované početí opravdu stresujícím faktorem. Na rozdíl od běžných předsevzetí, jako je snížení tělesné hmotnosti nebo skončení s kouřením, by takto vážné rozhodnutí nemělo být součástí novoročních plánů. Kvůli toužebnému upnutí se na jeho splnění, a případně ještě v přesně stanoveném termínu, na sebe pár vyvíjí velký psychický tlak a veškeré snahy mohou být spíše cestou k neúspěchu. Není ani výjimkou, že muži, mají-li mít sex na povel a v přesně určený den, ačkoliv jindy fungují naprosto bez problémů, selžou a styku nejsou schopni.

Nejnáchylnější jsou úzkostlivé ženy ve vyšším věku

K psychické zátěži jsou v tomto směru většinou náchylnější ženy, které jsou pracovně extrémně vytížené a permanentně ve stresu. Dále ženy úzkostnější a samozřejmě ty ve věku kolem 35 let a více, kterým pomyslné tikání biologických hodin na klidu v duši nepřidá. Proto by početí neměly do vyššího věku odkládat. Nejoptimálnější je vše řešit do 30, eventuálně do 32 let.

Jestliže je úzkostlivější partner, je na ženě, aby ho vědomě nevystavovala stresu z nutnosti počít, a raději jej neinformovala o svých plodných dnech. Měla by v něm naopak vzbudit pocit, že se jedná o běžný partnerský sex a nejde o něco tak důležitého, jako je početí potomka. Úzkostnější typy by si proto takové předsevzetí raději neměly dávat. První neúspěšný pokus o početí totiž snadno může prohloubit psychickou zátěž. Otěhotnění by naopak mělo být krásným okamžikem, kterému předchází přirozená cesta. Úzkostliví lidé by měli raději zvolit jiné novoroční předsevzetí, které nevyvolává duševní nepohodu.

Kromě ovulace hraje roli kvalita a množství spermií

Takovým předsevzetím může být například změna dosavadního životního stylu a zvýšená péče o zdraví. Jestliže totiž pár uvažuje o početí dítěte, je důležité být po zdravotní stránce zcela v pořádku. Tělesným zdravím se zvyšují šance na otěhotnění. Většinou se v páru pozornost zaměřuje nejdříve na ženu, zda je zdravá a má ovulaci. Mnohem větším problémem, a hlavně časově náročnějším na řešení, ale bývá špatná tvorba a kvalita spermií partnera. Pokud žena neovuluje, podané léky v mnoha případech pomohou zajistit kýžený výsledek již v průběhu jednoho menstruačního cyklu. Pokud jsou ale nedostatečné hodnoty spermiogramu, náprava trvá mnohem déle.

Spermiím totiž trvá až 72 dní, než dozrají. Proto je vhodné proces početí zahájit vyšetřením spermiogramu a začít podporou tvorby spermií. To znamená například omezit saunování, kouření a alkohol, a naopak podporovat aktivní pohyb či případně užívat doplňky stravy s antioxidanty a jinými vitamíny a stopovými prvky, například typu Fertilan, který udržuje tvorbu spermií a plodnost u mužů. Důležité je také nenechat se oklamat zdáním, že pokud je muž zdravý a sportuje, vše musí být v normě. Spermie totiž tvoří pouze malý zlomek objemu ejakulátu.


Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.