5 tipů, jak posílit imunitu dítěte na startu školního roku
Se začátkem školního roku mnoho rodičů vedle nákupu potřebného školního vybavení řeší také to, jak zajistit, aby jejich potomek nenosil ze třídy jednoho bacila za druhým. Více než polovina jich totiž řeší nemoc dítěte minimálně třikrát ročně. S nástupem do dětského kolektivu se tak vyplatí začít imunitu potomka posilovat. Základem pro to je dostatek spánku, vyvážená strava plná vitamínů a dalších látek, ale třeba též dostatečná fyzická aktivita.
Začátek školního roku startuje a s ním i období zvýšené nemocnosti zejména mladších dětí. V loňském průzkumu společnosti Vegall Pharma prováděném mezi rodiči dětí ve věku 3 až 7 let 51 procent dotázaných uvedlo, že řeší nachlazení dítěte nejméně třikrát ročně. Zhruba pětina rodičů pak pozoruje u svých ratolestí nemoc jedenkrát až dvakrát do roka a něco málo přes čtvrtinu má děti nemocné jen zřídka. „Největší nápor na svou imunitu zažívají děti, které do dětského kolektivu vyrážejí vůbec poprvé. Jejich obranyschopnost je prvně vystavena přílivu bakterií a virů a je nutné počítat s tím, že první rok bude dítě s velkou pravděpodobností nemocné velmi často,“ říká dětský lékař Richard Rýznar s tím, že jakkoliv je to pro dítě i rodiče nepříjemné, je potřeba si tím projít. „Imunitní systém dítěte díky tomu dozrává, seznamuje se s nemocemi, učí se na ně reagovat, tvoří si protilátky. S nadsázkou říkám rodičům mladších předškoláků, že první rok v kolektivu představuje trvalé onemocnění dýchacích cest přerušené pouze krátkými epizodami zdraví,“ dodává s úsměvem lékař.
Silná imunita urychlí uzdravení
Vyplatí se tedy u předškolních dětí posilovat imunitu, když si nemocemi mají projít? Rozhodně ano. Imunitní systém je potřeba udržovat v dobré kondici neustále, silnější imunita navíc pomůže zmírnit průběh nemocí a urychlí zotavení. Právě rekonvalescence je poté pro nemocné děti obzvlášť důležitá, je potřeba nechat je řádně odpočívat a dopřát jim dostatek času na nabrání sil. Po prvním roce ve školce by frekvence nemocí měla poklesnout, záleží ale samozřejmě na mnoha faktorech – kromě stavu imunitního systému například i na tom, jak se dítě s pobytem ve školce vyrovnává psychicky. Stres totiž obranyschopnost dítěte naopak oslabuje.
Třída, ráj bacilů
Jakmile dítě nastoupí do školy, měla by být jeho obranyschopnost již posílená a vyzrálá z pobytu ve školce. I přesto je ale potřeba počítat s tím, že hlavně mladší školáci budou postonávat stále poměrně často. Dětský kolektiv uzavřený dlouhé hodiny v jedné místnosti je ideálním prostředím především pro šíření kapénkových infekcí, děti si nemoci snadno předávají také prostřednictvím slin (pití z jedné láhve) či doteku, ať už přímo mezi sebou, nebo nepřímo dotekem různých objektů. Z tohoto důvodu je velmi důležité naučit dítě mýt si pravidelně ruce a nesahat si zbytečně na obličej. „Pro dětský organismus může být velkým šokem i samotný přechod z prázdninového režimu do školního. Školáci dříve vstávají, polovinu dne tráví v uzavřené místnosti, mění se jídelní a pitný režim. K tomu se přidávají typické podzimní teplotní změny – zrádná jsou obzvláště chladná rána v kombinaci s teplejším odpoledním počasím – a též stres spojený se školními povinnostmi,“ upozorňuje pediatr. Jak tedy před nástupem do školky či školy efektivně posílit dětskou imunitu, aby si se všemi výzvami poradila?
5 tipů na posílení imunity dítěte
Tip 1. Dbejte na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek
I když přes prázdniny mívají svůj denní režim volnější a třeba i chodí spát později, ke konci srpna by rodiče měli pomalu začít dítě připravovat na školní časový harmonogram. Podstatné je naučit dítě chodit spát dříve tak, aby bylo schopné ráno dříve vstát, ale zároveň mělo dostatek spánku. Obecně se doporučuje, aby předškoláci spali asi dvanáct hodin, mladší školáci zhruba deset. Dostatečný a kvalitní spánek posílí obranyschopnost, krom toho však dle studií mají školáci, kteří spí déle, lepší prospěch a snižuje se u nich riziko obezity, diabetu, psychických onemocnění či problémů s udržením pozornosti. Je možné, že děti se novému spánkovému režimu budou bránit a budou mít problém dříve usnout. S usínáním jim lze pomoci například podáváním uklidňujících bylinkových čajů – pro děti je vhodný kupříkladu heřmánkový nebo z meduňky. Samozřejmostí je pak držet děti alespoň hodinu před ukládáním a během spánku mimo dosah rušivého modrého světla, z obrazovek mobilních telefonů, tabletů či televizorů.
Tip 2. Dopřávejte jim ovoce a zeleninu i potraviny se zinkem a selenem
Základem pro zdraví a silnou imunitu je samozřejmě také strava. Obecně by děti pro posílení imunity měly jíst hodně ovoce a zeleniny. Z jednotlivých nutrientů se pro silnou obranyschopnost zaměřte především na vitamíny C, A, E, železo, selen a zinek. Selen je nepostradatelný pro antioxidační procesy a také redukuje záněty. Je obsažen například v různých ořeších a semenech, dále v ovesných vločkách, vajíčcích, v mase lososa či tuňáka, ale i v kuřecím, krůtím, hovězím a vepřovém mase. Zinek je rovněž silným antioxidantem, podporuje řadu biologických funkcí a podporuje imunitu. Získat ho lze kupříkladu z vaječného žloutku, dýňových semen, luštěnin nebo hub. Naopak by se jídelníček dětí měl obejít bez přidaného cukru, který imunitu oslabuje.
Tip 3. Doplňky stravy podpoří výživu ze stravy
Jakkoliv je správný jídelníček základem pro silnou imunitu, nemálo rodičů nejspíše bude bojovat s tím dostat do dětí všechny potřebné živiny. Hlavně během školního roku tak většina rodičů sahá po pomoci doplňků stravy – podle zmíněného průzkumu společnosti Vegall tak činí 71 procent z nich. Nejčastěji přitom rodiče volí doplňky stravy ve formě sirupu nebo želé, které děti lépe přijímají. „Vhodný je kupříkladu sirup Immun44, který obsahuje komplexní směs takzvaných polyfenolů sloužících k zásobování imunitního systému, biologicky aktivní vitamíny z čistě přírodních zdrojů, antioxidanty a další minerály i stopové prvky podporující správné fungování imunity. Podávat jej lze dětem již od 3 let,“ uvádí lékař Richard Rýznar. Kromě produktů přímo pro podporu imunity je poté vhodné zařadit i doplňky s probiotiky, které pomáhají trávení a podporují „hodné“ střevní bakterie podílející se na chodu imunitního systému.
Tip 4. Ať denně cvičí či sportují
Obranyschopnost dětského organismu podpoří rovněž dostatek pohybu. Odborníci se obvykle shodují, že děti by měly minimálně hodinu denně strávit středně intenzivní či intenzivní fyzickou aktivitou. Pravidelné cvičení mimo jiné zlepšuje cirkulaci krve a posiluje srdce a plíce, což podporuje imunitu, také však dětem pomáhá odbourat stres a zlepšuje náladu, neboť se při pohybu v organismu tvoří „hormon štěstí“ serotonin. Nejefektivnější je poté fyzická aktivita na čerstvém vzduchu a slunci. Před nástupem podzimu tedy co nejvíce využijte posledních letních paprsků a naplánujte dětem každodenní pobyt venku s dostatečnou fyzickou aktivitou. Velmi dobrým motivačním prvkem k pohybovým aktivitám u dnešních „kyberdětí“ je pořízení fitnáramků nebo fithodinek, díky kterým mohou děti sledovat svůj pohyb v mobilních aplikacích.
Tip 5. Proti stresu zábavou či lenošením
Ve svých plánech, jak děti co nejlépe připravit na příchod nového roku, je ovšem nutné zohlednit i jejich potřebu odpočinku a odreagování se. Především starší školáci, kteří již vědí, co je po konci prázdnin čeká, často tráví poslední týdny prázdnin mrzutí a ve stresu z blížících se povinností. Stres je přitom jedním z hlavních faktorů, který obranyschopnost organismu oslabuje. Do příprav na nový školní rok tedy děti zapojte uměřeně a dopřejte jim dál dostatek času pro hry, tvoření, ale třeba i nicnedělání. I dítě se občas potřebuje nudit, zahloubat se do vlastních myšlenek či si jen užít chvilku lenošení.