Infekce v intimních partiích stále dokola? Rady, jak se dostat ze začarovaného kruhu
Je sice pravda, že o intimních věcech bychom se raději bavili v příjemnějších souvislostech, ale téma vaginálních infekcí se týká příliš mnoha žen, než aby mohlo zůstat přehlížené. Téměř polovina z nich je zažívá opakovaně. Moderní diagnostické metody vám sice řeknou, jestli se u vás zabydlely bakterie nebo kvasinky, ale skutečnou příčinu, proč si tak oblíbily zrovna vás, by možná nezjistil ani Columbo.
A teď babo raď
Ačkoli to nerozebíraly tolik jako my dnes, tento problém sužoval i ženy dřívějších generací. A tak se můžeme setkat se spoustou „babských“ rad, které zaručeně fungují. Asi nepřekvapí, že jedním z doporučovaných prostředků je česnek, o kterém se mluví jako o přírodním antibiotiku. Užívaný celkově, ale dokonce i zaváděný na provázku a nechaný v pochvě přes noc. Ale opravdu se vám tohle chce zkoušet? Dnes máme oproti našim babičkám tu výhodu, že už existuje mnoho jiných možností, které jsou mnohem komfortnější. Dalším „osvědčeným“ lékem proti kvasinkám je pitná kůra s octem. Pijí se 4 sklenice octové vody denně. Také se vám z toho ježí vlasy na hlavě?
Stříbro nejen jako ozdoba
Milujete stříbrné šperky? Není divu. Tento vzácný kov má kromě skvělých vizuálních vlastností i schopnost antimikrobiální, díky které byl po tisíce let používán k léčení poranění a zánětů. Dnes našlo stříbro uplatnění i jako prostředek k podpoře léčby vaginálních infekcí. Jeho předností je, že ničí bakterie, kvasinky i viry. Hlavně se ale dá používat opakovaně, aniž by se snižovala jeho účinnost. Stříbro v inovativní formě najdete například ve vaginálních kapslích GYNELLA® Silver Caps, které jsou vhodnou podporou při antibiotické léčbě nebo po ní a jako předcházení návratu infekcí.
Rády nakupujete? Pořiďte si novou lahvičku do koupelny
Někdy méně znamená více. A platí to i pro hygienu. Lidská kůže má svůj ochranný film, který ji chrání před vnějšími vlivy. Každé mytí tento film do nějaké míry naruší a chvilku trvá, než se znovu obnoví. To samé platí i pro intimní partie. Pokud se potýkáte “tam dole” s problémy, nezvyšujte frekvenci mytí, optimální je 2x denně. Raději věnujte více pozornosti výběru intimní kosmetiky. Speciální přípravky jsou šetrnější než obyčejná mýdla nebo sprchové gely. Navíc obsahují látky, které zklidňují citlivou pokožku a chrání choulostivá místa před vznikem nežádoucích problémů.
Ještěže je oversized oblečení tak trendy!
Opravdu se cítíte dobře v o číslo menších slimkách a polyesterových legínách? Pokud jde o intimní partie, odpověď zní NE. Některé oblečení nosíme hlavně pro parádu, ale měli bychom myslet především na své zdraví. Proto se chraňte před zapařením a odřením, protože podrážděná pokožka je k infekcím náchylnější. Takže co na sebe? Kalhoty volného střihu jako culottes nebo palazzo jsou šik a poskytnou volnost a svobodu tam, kde je potřeba. A v létě není nic lepšího než rozevláté šaty. Z materiálů vybírejte ty přírodní, jako je bavlna, len nebo lyocell. A samozřejmě zapomeňte na tanga, nohavičky jsou stejně mnohem víc cool.
A jak je to se sexem?
Ráda byste věděla, jestli přenašečem může být i váš partner? Ačkoli vaginální infekce se neřadí mezi klasické sexuálně přenosné nemoci, v praxi se často děje tzv. pingpong efekt, kdy dochází k předávání mezi partnery. Muži jsou v tomto směru ve výhodě, infekce se u nich většinou nerozjede. Kvasinky a bakterie totiž potřebují pro svůj život tmu, vlhkost a teplo, a toho mají u žen dostatek. Sex může ale přispět k vaginální infekci ještě jinak. Intimní partie ženy jsou po něm prokrvené a plné drobných oděrek, a tím pádem mnohem zranitelnější. Chcete-li se pojistit, dodržujte určitá pravidla. Zajít si na toaletu, omýt se a případně nanést nějaký ochranný přípravek, který podrážděnou kůži zklidní a ochrání.
Jedině sugarfree
Ke zdravější stravě se obvykle uchylujeme, když nám začínají být oblíbené kalhoty trochu těsné. Vláknina a bílkoviny místo cukru a bílé mouky ale prospějí i intimním partiím. Cukry jsou totiž skvělou potravou pro kvasinky a bakterie. Klasické přílohy jako těstoviny, rýži nebo brambory vyměňte za pohanku, hnědou rýži nebo proso. Takže třeba ovocné knedlíky bohatě posypané cukrem byste si měla odpustit. Chápeme, že to bude těžké, ale za zkoušku to stojí. A když vám to nepomůže, alespoň budete připravené na plavkovou sezónu!